Mivel helyettesíthetjük a búzalisztet?
Egy betegtárstól kaptam a Tovább gomb mögötti remek kis összefoglalót azokról a lisztekről, amiket egy myastheniás is bátran használhat. Ezek mind gluténmentesek, ami nálunk MG-seknél nagyon fontos! Saját tapasztalat, hogy a fehér lisztes péksütemény, kenyér stb. rettentően ki tud ütni... Nálam szinte egyből gyengeség jelentkezik, és az a bizonyos zsibbadás érzés, amitől nem tudok nyelni sem. Ennyit semmiképp sem ér meg a sima liszt, szerintem. Főleg, hogy szinte ugyanazok elkészíthetőek másfajta lisztekből is. Én most kukoricaliszttel fogok próbálkozni első körben, aminek még az ára sem túl vészes. A hétvégén vettem belőle egy kilósat 300 ft-ért a Sparban.
RIZSLISZT
Gluténmentes liszt. Alkalmas levesek, főzelékek sűrítéséhez, sőt, mivel nem csomósodik, könnyebb vele dolgozni, mint a búzaliszttel. Főzött krémekhez kiváló. Sütemények készítéséhez csak korlátozottan használható. A sok tojást tartalmazó receptekhez (pl. piskóta) megfelelő, bár a végeredmény kissé száraz. Kevert tésztákhoz, muffinokhoz abban az esetben alkalmas, ha a liszt aránya nem túl magas a receptben. A sok lisztet és kevés tojást, margarint stb. tartalmazó receptek esetén nem alkalmas a búzaliszt kiváltására.
Egyik változata a barna rizsliszt. Ugyanarra alkalmas, mint a sima, fehér rizsliszt, íze nem befolyásolja az elkészített ételét.
Kelt tésztákhoz, kenyerekhez egyáltalán NEM alkalmas.
KUKORICALISZT
Gluténmentes liszt. A réteslisztnél is sűrűbb, szemcsésebb állagú.
Használható sűrítésre, de az íze jobban érződik, mint a rizsliszté. Főzéshez is alkalmas, ha rántást készítünk belőle, csak nagyon rövid ideig pirítsuk. Enyhén édeskés, jellegzetes íze miatt ajánlatos a sós ételek fűszerezését átgondolni.
Piskótatésztát, linzertésztát és palacsintát is készítettem vele. A piskótának szép sárga színt ad, de ne süssük túl sokáig, mert túlságosan száraz lesz. Süteményekhez korlátozottan használható (a rizsliszthez hasonlóan), kelt tészták és péksütemények készítésére nem alkalmas. Nagy előnye, hogy sárga színű, így nem tűnik fel, ha a tészta nem tartalmaz tojást.
HAJDINALISZT
Magas ásványianyag-, vitamin- és rosttartalma van. Kis mennyiségben keverhetjük a gluténmentes kelt tészták, kenyerek alaplisztjéhez (1-2 evőkanálnyi hajdinaliszt 300-400g kenyérporhoz). A hajdinaliszt és egyéb őrölt magok gluténmentes kenyereinket, péksüteményeinket a teljes kiőrlésű (gluténtartalmú) termékekhez teszi hasonlóvá. Magas rosttartalma jó hatással van a bélműködésre.
A hajdinalisztből nagyon finom piskótatészta készíthető tisztán vagy kukoricakeményítővel fele-fele arányban keverve. A színe nem olyan szép sárga, mint a kukoricalisztes piskótáé, de íze és állaga messze felülmúlja azt.
LENMAG
35% zsírt tartalmaz, melynek nagy része esszenciális. Magas ásványi anyag- és vitamintartalma miatt értékes kiegészítője étrendünknek.
Alkalmazhatjuk magos kenyerekben, péksüteményeken díszítésnek, őrleményét pedig minden tésztafélében elrejthetjük kis mennyiségben.
A gluténmentes diétában szokásos alapanyagok rendkívül alacsony keményítő és rosttartalommal bírnak. Ezt ellensúlyozhatjuk a kenyértésztához adagolt őrölt lenmaggal, mely biztosítja a megfelelő bélmozgást.
LENMAGLISZT
Növényi dara, kevés vízben áztatva kissé zselés állagú levet ereszt, amely erősen emlékeztet a tojásfehérjére. Ezt a „kocsonyát” szűrőn átpasszírozva tojásfehérje helyett használhatjuk vagdaltakba, fasírtokba, töltelékekbe. Habbá verni nem lehet.
Mivel a tojás fehérje végül is nem egészséges, ezzel pótolhatjuk.
KUKORICA KEMÉNYÍTŐ
Főzésnél sűrítésre alkalmas. Hideg vízzel elkeverve öntsük az ételhez. Sütemények, kelt tészták készítésére nem alkalmas, esetleg jó minőségű gluténmentes lisztkeverékekkel keverve. Az EMESE liszt tartalmazza pl.
Lisztérzékeny gyermekeknek a háziorvos receptre felírhatja.
KUKORICA LEPÉNYLISZT
Főleg előfőzött kukoricalisztet tartalmazó lisztkeverék.
A kukoricalisztnél jobb sütési tulajdonságokkal rendelkezik. Kukoricakeményítővel keverve nagyon jó palacsintát készíthetünk belőle. Egyes süteményekhez jól használható. (Szóját tartalmazhat, ezért az összetételét mindig ellenőrizzük le!)
KUKORICA DARA
Gluténmentes, puliszkát készíthetünk belőle. A búzadara helyettesítésére használható pl. tejbedara, túrógombóc esetében.
Mivel a tejet nem ajánlják fogyasztásra, így azt helyettesíteni vizezett tejszínnel lehet.
BURGONYA LISZT, BURGONYAPEHELY LISZT
Főzéshez, sütéshez alkalmas, azonban csak kisebb mennyiségben, ha nem akarjuk, hogy a burgonya íze domináljon. Mártások, főzelékek, levesek sűrítéséhez jó. Kenyérfélék és kenyerek sütéséhez más lisztekkel keverve alkalmas.
Kis mennyiségben pogácsákhoz, kenyerekhez, péksüteményekhez használhatjuk. Kellemes „krumplis” ízt, és szép színt ad.